Przytulne wnętrze – jak je stworzyć?

jak stworzyć przytulną aranżację w mieszkaniu

Dom to miejsce, gdzie powinniśmy czuć się bezpiecznie. Niektórzy nazywają go również azylem, magicznym miejscem, gdzie zawsze chcemy wracać. W związku z tym nic dziwnego, że każdy marzy o tym, by jego dom stał się przytulnym wnętrzem, gdzie możemy się odprężyć i choć na chwilę zapomnieć o codziennych troskach i obowiązkach.

Współczesnym domom, jak i mieszkaniom daleko do szablonowych lokali jakie znamy z lat osiemdziesiątych, czy dziewięćdziesiątych. Brak w nich wykładzin, boazerii, meblościanek i innych rozwiązań, jakie kojarzą się z tamtymi latami. Obecnie moda na chłodne i surowe aranżacje, jak i asortyment sklepów meblarskich wymusza na nas szukanie niebanalnych rozwiązań wykończenia wnętrz, przez co coraz trudniej stworzyć przytulne i ciepłe wnętrza. Jednak stworzenie takiego wnętrza nie jest niemożliwe. Wystarczy tylko trzymać się kilku wskazówek, które pozwolą w łatwy sposób stworzyć wymarzone przytulne wnętrze do życia i odpoczynku.

Kolory ścian

Przytulne wnętrze, szczególnie w bloku o niewielkim metrażu nie może od samego wejścia razić jaskrawymi kolorami. Naturalne odcienie na ścianach to nie tylko najlepszy sposób na optyczne powiększenie metrażu, ale także baza do stworzenia przytulnego wnętrza. Zatem w mieszkaniach najlepiej wybrać stonowane odcienie beżu, brązu. Oczywiście nie oznacza to, że zupełnie należy zrezygnować z innych, bardziej odważnych kolorów. Bez obaw można je łączyć z neutralnymi odcieniami farb, traktując je jako ciekawe akcenty w pomieszczeniach.

Na przykład ściana w salonie, przy której stoi kanapa bez przeszkód może być właśnie tą ozdobną ścianą. Można pomalować ją nieco bardziej odważnym kolorem lub pokryć ją ciekawą i oryginalną tapetą flokowaną. W taki sam sposób można potraktować również ścianę w sypialni, gdzie stanie łóżko. Takie rozwiązania pozwalają tworzyć przytulne i jednocześnie ciekawe aranżacje, które z pewnością zachwycą wielu gości.

ściana ozdobna

Przytulne wnętrze aranżacje

Oprócz odpowiedniej palety barw na ścianach, ważne są również meble i tkaniny, jakie znajdą się w mieszkaniu. Przytulne wnętrza lubią przede wszystkim grube i mięsiste tkaniny. Zatem świetnie sprawdzą się wełniane koce ozdobione grubymi i charakterystycznymi warkoczami. W salonie przytulności dodadzą poduszki – duża ilość poduszek w różnych rozmiarach i wzorach. Dla miłośników dywanów polecane są dywany shaggy. Są to niesamowicie miękkie i ciepłe dywany o bardzo wysokim runie, które doskonale komponują się z niemal każdymi meblami wypoczynkowymi w salonie. W jasnych mieszkaniach o dużych oknach można pokusić się o długie i eleganckie firany oraz mięsiste zasłony. Jest to jednak dodatek, który coraz rzadziej pojawia się w nowoczesnych przytulnych aranżacjach – na ich miejsce wiele osób wybiera rolety. Są zdecydowanie bardziej praktyczne i łatwiej utrzymać je w czystości niż firany i zasłony.

Oczywiście poza dodatkami, bardzo ważne są same meble. W przytulnych aranżacjach domów i mieszkań królują głównie meble drewniane i tapicerowane. Znacznie trudniej jest uzyskać pożądany efekt przy wykorzystaniu nowoczesnych mebli, które tworzone są w surowym stylu.

Tapicerowana miękka kanapa ozdobiona wieloma poduszkami, w towarzystwie drewnianego stolika kawowego i dywanu shaggy, to idealny sposób na stworzenie przytulnego miejsca do odpoczynku. Drewniane, jak i tapicerowane meble są najbardziej uniwersalne, dlatego właśnie są najchętniej kupowane przez wiele osób. Wpasują się w niemal każdą aranżację, jednak najlepiej sprawdzają się podczas tworzenia ciepłych i przytulnych wnętrz.

przytulne wnętrze

Oświetlenie

Niestety najbardziej bagatelizowany element wyposażenia wnętrz, to właśnie oświetlenie. Dobrze dobrana lampa i żarówka nie tylko zapewniają światło, ale także potrafią korygować niedoskonałości powstałe podczas remontu. Poza tym światło może również optycznie powiększać wnętrze i ocieplać je, tworząc w ten sposób niesamowicie przyjemny klimat sprzyjający odpoczynkowi. Warto więc wcześniej przemyśleć sposób oświetlenia mieszkania. Doskonale sprawdzą się lampy wiszące, nocne, podłogowe, stołowe, kinkiety ścienne, a także obecnie bardzo modne punktowe oświetlenie halogenowe i listwy LED. Zastosowanie różnych lamp pozwoli optycznie powiększyć pomieszczenie oraz wyeksponować i skorygować to, co trzeba.

Oczywiście przy zastosowaniu wielu rodzaju lamp nie musimy ich wszystkich jednocześnie zapalać. Dla doświetlenia pomieszczenia podczas spotkania lub posiłku wystarczy zapalić lampy wiszące. Natomiast chcąc stworzyć przyjemną atmosferę podczas wieczornego seansu filmowego lub romantycznej kolacji, wystarczy zapalić lampę podłogową lub kinkiet ścienny.

Oprócz klasycznych lamp można również zainwestować w oryginalne lampiony, latarenki oraz sznury cotton-balls’ów, które wieczorem tworzą niesamowicie klimatyczny nastrój. Można je wykorzystywać zarówno w aranżacjach wnętrz, jak i tarasów i balkonów podczas letnich ciepłych wieczorów. Niemniej jednak należy uważać z ilością takich dodatków, ponieważ bardzo łatwo przesadzić i uzyskać zupełnie odmienny efekt.

przytulne oświetlenie w domu