Kupujesz mieszkanie obciążone hipoteką – musisz to wiedzieć

mieszkanie z hipoteką

Kupno mieszkania nie jest łatwym zadaniem. Szukanie mieszkania zajmuje przeważnie wiele miesięcy, składa się na to wiele wykonanych telefonów i wizyt w mieszkaniach, których wygląd zupełnie odbiega od przedstawionej oferty. Gdy po wielu zabiegach udaje się znaleźć nieruchomość spełniająca nasze wymagania przechodzimy do finalizacji transakcji. Oczywiście w idealnym świecie dokumentacja nieruchomości była by w idealnym stanie, kupujący nabywał by mieszkanie za gotówkę a hipoteka nieruchomości nie była by obciążona. No właśnie co zrobić, gdy hipoteka nieruchomości jest obciążona? Jak kupić takie mieszkanie? 

Czym jest obciążenie hipoteki?

Mówiąc o hipotece mamy na myśli wpis w dziale IV księgi wieczystej. Dział ten dotyczy obciążeń jakie właściciel nieruchomości ma w stosunku do banku. Bank wpisany jest jako wierzyciel, co oznacza możliwość roszczenia sobie praw przy braku spłaty kredytu lub w momencie sprzedaży nieruchomości.

Mimo obciążenie hipoteki to nie bank jest właścicielem mieszkania. Właściciel wpisany jest w dziale II księgi wieczystej.

Niezbędna dokumentacja

Podstawowym dokumentem, którego będziemy potrzebowali do zrealizowania transakcji jest zaświadczenie z banku o hipotece. Na takim zaświadczenie muszą znaleźć się informacje jaka kwota kredytu pozostała do spłaty ( saldo kapitału, odsetki, kwota za wcześniejszą spłatę ), numer rachunku, na który należy dokonać wpłaty oraz informacja, że po spłacie pozostałego zadłużenia bank wyrazi zgodę na wykreślenie hipoteki.

Finalizacja transakcji

Kolejnym krokiem, który musimy przeprowadzić to zgromadzenie pozostałych dokumentów niezbędnych do podpisania umowy kupna – sprzedaży u notariusza. Potrzebne będzie zaświadczenie ze wspólnoty mieszkaniowej, bądź spółdzielni o niezaleganiu z opłatami czynszowymi, zaświadczenie z Urzędu Miasta o zapłaceniu podatku od nieruchomości oraz zaświadczenie o wymeldowaniu z lokalu.

Kupno nieruchomości za gotówkę będzie skutkowało wpłatą części ustalonej kwoty na pokrycie dotychczasowego zobowiązania. Pozostała część ustalonej sumy zostanie wpłacona na konto sprzedającego. W przypadku kupna ze środków pozyskanych jako kredyt mieszkaniowy zasada jest taka sama, jedynie czas przeprowadzenia transakcji wydłuża się. Bank najpierw przeleje środki na spłatę kredytu, dopiero po okazaniu zaświadczenia o spłacie hipoteki i wniosku o jej wykreślenie, bank przeleje pozostałą część środków na konto sprzedającego.
Kredyty zaciągnięte na zakup mieszkania, zarówno przez sprzedającego jak i kupującego nie stanowią problem w trakcie nabywania nieruchomości.

Kupujący musi pamiętać, że wniosek o wykreślenie hipoteki składa właściciel nieruchomości. Obecny właściciel, co oznacza, że jest to zadanie nabywcy.

Zakup nieruchomości obciążonej kredytem hipotecznym nie jest łatwy. Wymaga czasu, zgromadzenia dokumentów i wielu wizyt w banku. Nie jest jednak niemożliwy. Zakup mieszkania z obciążoną hipoteką nie jest rzadkością i na pewno jest sytuacją, z którą można sobie poradzić. Wymaga pracy i dobrej organizacji, gdzie kupujący i sprzedający muszą współpracować, by doprowadzić do sprzedaży / zakup nieruchomości, ale nie jest to sytuacja beznadziejna.

Tags : , ,