Czy warto postawić na mieszkanie w abonamencie?

Od kilku lat mieszkania w abonamencie zyskują na popularności. To bardzo ceniona opcja, która zbliżona jest do tradycyjnego najmu. Wiele osób zastanawia się, jakie są różnice w takim rozwiązaniu. Przede wszystkim lokator ma zyskać pewność, iż jego umowa nie zostanie nagle rozwiązana. Co więcej, może też łatwiej zgłaszać awarie oraz płacić za czynsz.
Co warto wiedzieć o mieszkaniu w abonamencie?
Okazuje się, że mieszkanie można zakupić za gotówkę bądź na kredyt hipoteczny. Można też wynająć je od prywatnej osoby bądź przedsiębiorstwa. Ostatnią opcją jest wzięcie mieszkania w abonamencie. Takie rozwiązanie popularne jest w wielu krajach Unii Europejskiej. Nie każda osoba wie jednak, na czym polega mieszkanie w abonamencie. Okazuje się, że jest to rozwiązanie zbliżone do wynajmu, lecz wyróżniane są pewne różnice. Przede wszystkim takie lokale są wynajmowane przez przedsiębiorstwa operujące sporą liczbą nieruchomości. Nastawione są też na masowy wynajem. Dzięki temu najemca może mieć pewność, że powodem wypowiedzenia umowy nie będzie na przykład zmiana sytuacji życiowej właściciela lokalu, co jest powszechnym problemem. Jedną z zalet mieszkania w abonamencie jest fakt, że użytkownikowi zdecydowanie łatwiej jest załatwić różnego typu formalności. Mowa tutaj nie tylko o zapłacie za czynsz, ale także o zgłoszeniu awarii. Wszystko odbywa się przy zastosowaniu infolinii bądź formularza internetowego. Jest to zaleta, dzięki której coraz więcej osób decyduje się na mieszkanie w abonamencie. Przede wszystkim nie trzeba martwić się tym, iż właściciel mieszkania nie odbierze bądź będzie miał pretensje na przykład o pękniętą kratkę od wentylacji, co jest częstym kłopotem.
Mieszkanie na abonament – dlaczego warto na nie postawić?
Według raportu Think Co Research Lab wynika jasno, że w pierwszym półroczu w naszym kraju najem instytucjonalny objął ponad 3700 lokalów. Natomiast do końca 2022 roku mieszkań takich było na rynku już blisko 7000. Według ekspertów skala tego zjawiska jeszcze się zwiększy. W obecnym roku może pojawić się ponad 10000 mieszkań na abonament. Warto zaznaczyć, że takie lokale przeważnie wyposażone są w nowe sprzęty. Do tego dolicza się elementy wyposażenia. Okazuje się, że mieszkania na abonament pojawiają się najczęściej w większych miastach. Mowa tutaj na przykład o Warszawie. Łodzi, Poznaniu, Krakowie czy Wrocławiu. W najbliższym czasie takie lokale mają pojawić się też w Gdańsku, Szczecinie, Rzeszowie, Lublinie oraz kilku innych miastach. Nie każdy wie o tym, że za kawalerkę na abonament w stolicy trzeba płacić około 2 000 złotych na miesiąc. Natomiast za lokal dwupokojowy należy zapłacić już około 3 000 złotych. Dobrze też przytoczyć dane Eurostatu. Jak się okazuje, na 100 mieszkań w naszym kraju mniej niż 70 jest zamieszkiwanych przez właścicieli. Jest to zdecydowanie jeden z najniższych wskaźników w całej Europie. Natomiast w krajach Zachodniej Europy wynajem jest popularniejszy, ma również głębsze uwarunkowania kulturowe. Spowodowany jest też relacją zarobków do czynszów. Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że mieszkanie na abonament to zdecydowanie dobry sposób na znalezienie idealnego lokum zwłaszcza dla osób, które w opinii wielu ludzi należą do grupy tak zwanych problemowych lokatorów. Mowa tutaj na przykład o parach spodziewających się potomstwa, wielbicielach zwierząt, obcokrajowcach, a także osobach niepełnosprawnych. Takie osoby często mają problem ze znalezieniem oferty standardowego najmu. Dodatkowym atutem mieszkania w abonamencie jest fakt, że taka opcja w wielu przypadkach dostępna jest w relatywnie niskiej cenie.
Czy mieszkanie na abonament to dobry wybór? Dlaczego jest tak chętnie wybierane?
Mieszkaniowa subskrypcja powinna sprawdzić się też dla ludzi, którzy często podróżują bądź nierzadko zmieniają mieszkania. W wielu przypadkach umowę abonamentową można podpisać tylko na okres trzech miesięcy, co nie zawsze jest możliwe w przypadku ofert wystawionych przez prywatnych właścicieli. Dlatego coraz więcej osób w naszym kraju decyduje się na mieszkanie na abonament. Następną grupą ludzi decydujących się na takie rozwiązanie są osoby, które nie są w stanie doposażyć wynajmowanego mieszkania w meble bądź w sprzęt AGD. Mowa tutaj też o ludziach, którzy nie chcą mieszkać na obrzeżach miast bądź w dzielnicach znanych z dużej przestępczości. Coraz więcej Polaków wybiera bezpieczne mieszkanie na strzeżonym osiedlu, blisko najistotniejszych punktów na mapie miasta. Podstawową różnicą pomiędzy mieszkaniem oferowanym w abonamencie a tradycyjnym wynajmem to fakt, że to pierwsze wynajmuje się od przedsiębiorstwa zamiast od właściciela. Co więcej, lokale na abonament są w pełni wyposażone w sprzęty RTV oraz AGD. W wielu przypadkach zapewnione zostają też dodatkowe usługi jak na przykład klimatyzacja czy ochrona. Trzeba też dodać, że w mieszkaniach na abonament mogą przebywać zwierzęta, a przedsiębiorstwa nie ingerują w to, jacy lokatorzy odwiedzają najemcę, co jest zdecydowanym plusem takiego rozwiązania.