Co powinna zawierać umowa z deweloperem

umowa z deweloperemUmowa deweloperska, czyli po prostu umowa zakupu mieszkania jest często jednym z największych wydatków w całym naszym życiu, dlatego zanim ją podpiszemy powinniśmy doskonale ją sprawdzić. Warto mieć na uwadze, że umowa, jaką sporządził dla nas deweloper powinna mieć formę aktu notarialnego. Nie ma od tej reguły żadnych wyjątków, dlatego niepokój powinna budzić u nabywcy sytuacja, kiedy umowa ma nieco innych charakter. Oczywiście musimy mieć również na uwadze, że jeżeli w sporządzonej przez dewelopera umowie będzie dla nas coś niejasne, coś, czego nie rozumiemy, ma on obowiązek nam wszystko wytłumaczyć. Dodatkowo, jeżeli w umowie widzimy coś podejrzanego, zaś deweloper twierdzi, że zapis jest w pełni poprawny możemy poprosić o pomoc bez stronniczego notariusza.

Zobowiązanie do przeniesienia własności

Niezwykle istotna jest także nazwa umowy oraz zobowiązanie do przeniesienia własności. Umowa powinna nazywać się „deweloperska” i zawierać zobowiązanie dewelopera do wybudowania określonego budynku, a następnie po wykonaniu prac przeniesienie całych praw do niej na nabywcę. Dzięki temu po wpłaceniu odpowiedniej sumy pieniędzy mamy pewność, że nieruchomość należy właśnie do nas i nikt nie może do niej rościć sobie żadnych praw. W umowie powinien znaleźć się również dokładnie opisany stan całej nieruchomości. Musimy mieć na uwadze dane o jej położeniu, powierzchni, stanie prawnym, czy też standardzie wykończenia. Do umowy powinien być również dołączony rysunek powierzchni nieruchomości.

Konsultacja projektu budowy

Pomimo, że wszystkie powyższe aspekty są bardzo istotne, to jednak nic nam nie zastąpi konsultacji projektu umowy zanim ją podpiszemy. Na pewno warto skorzystać, więc z porad doświadczonego prawnika, który wyjaśni nam kwestie, jakie to mogą być potencjalnie niebezpieczne, oceni fachowość oraz profesjonalność sporządzonej umowy, a także w przypadku, jeśli pojawiłyby się jakiekolwiek problemy będzie umiał negocjować z deweloperem. Dzięki temu masz gwarancje dobrego zakupu nieruchomości.

 

Tags : , ,