Balkon, taras i loggia – podobieństwa i różnice

balkon taras loggia

Choć z pozoru balkony, tarasy oraz loggie są do siebie podobne, to w rzeczywistości wymienione elementy architektoniczne dość mocno się różnią. Co ważne, prawo budowlane nie wprowadza precyzyjnych definicji tych pojęć. Są one za to chętnie wykorzystywane nie tylko w budownictwie wielorodzinnym, ale również z powodzeniem w budownictwie jednorodzinnym.

Czym zatem cechuje się balkon?

Balkon zwykle ma kształt prostokąta i jest nadwieszonym elementem architektonicznym budynku znajdującym się na jego zewnątrz. Typowe balkony są z trzech stron otoczone balustradą, zaś jednym z dłuższych boków przylegają do ściany budynku. Zazwyczaj bok ten obejmuje szerokość drzwi balkonowych oraz sąsiadującego z nimi okna. Ponadto dość często spotyka się balkony, których długość odpowiada długości pomieszczenia, do którego przylegają. Tego typu elementy architektoniczne są dość popularnym elementem stosowanym w budownictwie wielorodzinnym i jednorodzinnym, ponieważ duża ilość związanych z nimi przeszkleń doskonale doświetla sąsiadujące z nimi pomieszczenia. Poza tym, tego tupu przestrzeń stanowi swoiste przedłużenie mieszkania i zwłaszcza latem z powodzeniem może pełnić rolę strefy relaksu.

Pięknie ukwiecone wnęki mogą posiadać stoliki i krzesła, które zapewniają wygodne miejsce do siedzenia na świeżym powietrzu. Podczas budowy tego typu elementu architektonicznego należy jednak zwracać szczególną uwagę na staranność prac, która pomoże uniknąć tworzenia mostka cieplnego. W nowoczesnym budownictwie stosuje się tak zwane balkony francuskie. Posiadają one wysokie okna lecz są pobawione wystającej poza obrys budynku podłogi. Ich wykonanie jest tańsze niż w przypadku typowych rozwiązań, a ponadto doskonale doświetlają przestrzeń sąsiadujących z nimi pomieszczeń. Nie oferują one jednak miejsca do siedzenia i relaksu.

Czym jest taras?

Typowy taras charakteryzuje się dość dużą przestrzenią i zwykle usytuowany jest na parterze, piętrze lub na płaskim dachu budynku. Tarasy na parterze zwykle graniczą z ogrodem i stanowią doskonałe miejsce odpoczynku mieszkańców. Mogą być również aranżowane pod kątem przyjmowania gości czy grillowania. W tym przypadku są wyposażane w duże meble ogrodowe tworzące kącik kawowy na świeżym powietrzu. Tego typu elementy architektoniczne mogą posiadać zadaszenia, w postaci markiz czy pergoli, które nie tylko chronią użytkowników przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, ale również stanowią element dekoracyjny. Nowoczesne pergole mogą być wykonane z drewna lub metalu, a rodzaj zastosowanego materiału zależy od preferencji domowników oraz aranżacji przestrzeni. Nie można bowiem zapominać o tym, że stylistyka wnętrza domu lub mieszkania oraz przestrzeni tarasowej powinny być ze sobą spójne.

balkon
balkon

Czym charakteryzuje się loggia?

Pojęcie „loggia” wywodzi się z języka włoskiego. Na tamtym terenie w zamierzchłych czasach tego typu elementy architektoniczne określały otwarte pomieszczenia zlokalizowane za arkadami na zewnątrz renesansowych pałaców. Tego typu fragmenty budowli na terenie kraju można podziwiać na przykład na Wawelu. W obecnych czasach, pojęcie to zyskało jednak nieco inne i nowe znaczenie, a określany nim element architektury cechuje się bardzo dużą popularnością. W nowoczesnym budownictwie loggie stanowią zwykle zadaszoną przestrzeń wydzieloną w bryle budynku. Mają one kształt prostokątów i z trzech stron otoczone są ścianami budynku. Czwartą ścianę loggii stanowi barierka, która nie tylko zabezpiecza użytkownika przed możliwością upadku z wysokości, ale również może stanowić funkcję dekoracyjną. Poza tym pełna barierka wykonana na przykład z płyty drewnianej lub mlecznego szkła zapewnia prywatność użytkownikom loggii podczas relaksu na świeżym powietrzu czy choćby chęci wywieszenia i wysuszenia prania. Tego typu element architektoniczny zlokalizowany na niższych kondygnacjach budynku może być stosunkowo duży. Co ciekawe, wielu właścicieli loggii decyduje się na zakładanie w nich tak zwanych ogrodów zimowych. Popularność tego typu rozwiązań wynika ze specyficznej konstrukcji loggii i łatwości montażu atrakcyjnie wyglądających i funkcjonalnych przeszkleń.